top of page
Hakkımızda

HIKAYEMIZ

1954 - 1959  FERİKÖY   ( IŞIK BOYAHANESİ )

          Firmamızın temelleri 1954 yılında , Ahmet Erdoğan tarafından İstanbul Feriköy'de 100 m2'lik bir alanda zorluklar içinde bir boyama işletmesi olarak atılmıştır . O dönemde , Işık Boyahanesi adıyla kurulan işletme , virane bir depoda ufak tefek düzenlemeler yapılarak oluşturulmuştur . 5 sene boyunca en iptidai şartlarda , tahta teknelerde el çıkrıklarıyla boya yapılmaya çalışılmıştır . Öyle ki , bu senelerde işletmede tek elektrik motoru bulunmakta ; bunun yanında demirbaş olarakta sadece tahta kumaş asma sopaları , sedyeler ve 200 kg'luk tahta boyama kazanları bulunmaktaydı . Bu dönemde kumaş sevkiyatı yapılan aracımız ise 1942 model station bir Ford'tu .(İstihap Haddi 250kg)

1959 - 1967 CANKURTARAN ( İLK GELİŞİM ) ( UĞUR BOYAHANESİ )

 

          Cankurtaran'da tren istasyonu yanında bulunan virane bir binayı Mehmet Şener , Mustafa Bal ve Ahmet Erdoğan yeni bir fabrika binası olarak düzenlediler . İşletmenin tüm sermayesi olan 25.000 Lira'nın tamamını Ahmet Erdoğan koyarak, ortakları Mehmet Şener ve Mustafa Bal içinde yeni bir iş ortamı yaratmış oldu. Bu dönemde oldukça ilerleme kaydeden şirket , 1967'e kadar bu işletmede Uğur Boyahanesi olarak faaliyet gösterdi.

1967 - 1987 KAZLIÇEŞME ( ERDOĞAN TEKSTİL )

 

1967'de ortaklarından ayrılma kararı alan Ahmet Erdoğan , oğlu Namık Kemal Erdoğan ile birlikte Kazlıçeşme'de satın alınan , çorap boyama atölyesinde yeni bir işletme kurdu. İşletme eskiye göre oldukça büyümüştü ve toplam 290 m2'lik bir alana yayılmıştı . Boyama kapasitesi de eskiye göre artarak günlük 500kg'ya ulaşmıştı . Bunların neticesinde de , sevkiyat için yeterli olmayan eski kamyonet satılıp , yerine 2 adet Bedford marka kamyon alınmıştı . 1979 yılında şirket kurucumuz Ahmet Erdoğan'ın vefatı sonrası , Namık Kemal Erdoğan hedef koydukları yolda tek başına devam edip , şirketi Türkiye’nin sayılı boyahaneleri arasına sokmayı başarmıştır . Yaklaşık 20 sene , İstanbul Kazlıçeşme binasında çalışan işletmemiz , şehir düzenlemesi kapsamında bölgenin sanayiden ayrıştırılması nedeniyle , Yenibosna'da yeni bir arazi satın alıp , hızla yeni fabrika binasına taşınmıştır

1988 -2007 YENİBOSNA ( ERDOĞAN TEKSTİL – ROTER TEKSTİL )

            Yaklaşık bir senede tamamlanan inşaat 1500 m2'si kapalı olmak üzere , 7000m2'lik bir alan üzerine inşaa edildi. İnşaat döneminde çevrede sadece Altınyıldız Firması bulunduğu için ulaşım oldukça zordu .

           Zamanla  şehrin gelişmesi ile büyüyen Yenibosna otoyol ve bağlantı yollarına kavuştu. Bu dönemde Namık Kemal Erdoğan'a oğulları İlker-Burak ve Cüneyt Erdoğan'da katılırken , firmamızda sürekli gelişerek günlük üretimini 3 ton seviyesine çıkardı. 2003 yılının mayıs ayında , firmamız Rotasyon Baskı ve Terbiye alanında da faaliyet gösterme kararı alıp ,Tuzla'da bulunan Burcu Tekstil'i  satın alarak kapasite ve ürün çeşitliliğini daha da arttırdı . 

 

2007 ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

 

Şehrin hızla büyümesi sonucu , 20 sene önce yolu bile olmayan Yenibosna Tesisimiz ,  bir anda şehrin göbeğinde kalınca , firmamız İstanbul dışında bir organize sanayi bölgesine taşınma kararı almıştır. Bu karar sonucunda da , Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Vip Emprime firması makine parkuruyla ile birlikte satın alınıp , firmamızın İstanbul’dan bu tesise taşınması sağlanmıştır. 

 

13.000 m2 arazi üzerine kurulu , 10.000m2 kapalı alana sahip işletmemiz , Çerkezköy’e taşınması ile birlikte , örme kumaş alanında da faaliyet göstermeye başlamıştır .

 

Firmamız , bugün 20.000 kg günlük kapasitesi ve 100 çalışanı ile Örme , Boya , Baskı ve Apre işlemleriyle sektöründe lider firmalardan biri olmayı başarmış olup, modern anlayışı ve yeni makine parkuruyla her zaman geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir. 

bottom of page